Потърсим ли на географската карта на България град Ахтопол, ще го намерим кацнал от векове на красив скалист полуостров край Черно море, дълъг около 500 м, широк – около 300 м и висок 20 м, на юг от Бургас и Царево, недалеч от бистрата река Велека, в полите на дивната Странджа планина.
Най-южният черноморски град на България, с около 1500 жителя, е древен морски град, с богата история и култура, а днес популярен морски курорт. Намира се южно на 86 км от областния град Бургас, на 14 км от общинския център – Царево, и международната магистрала Е-87, преминаваща по Черноморското крайбрежие и гъстите гори на Странджа от Бургас, през Созопол, Приморско до Малко Търново и Република Турция – 130 км. Ахтопол отстои на 6 км южно от с. Варвара, на 5 км северно от селата Синеморец и 17 км от Резово, на 6 км източно от с. Бродилово. На запад от града се издига най-високия връх на рида Босна – Папия (501 м).
Богата е историята на Ахтопол, наречен според едни на любимата внучка на бог Зевс – Агата, а според други, на византийския пълководец Агатон – Агатополис, което преведено от гръцки означава “град на щастието” (доброто, любовта или благоденствието). Символ на Ахтопол е кукумявката Агао.
В района на Ахтопол климатът е характерен с къса и студена пролет, прохладно и сухо лято – температури от 22 до 26° C, продължителна, слънчева и топла есен с около 15° C, мека и дъждовна зима – температура около 0° C, 2 260 часа продължителност на слънчево греене, като е най силно през юни и юли. Летните горещини се понасят по-леко, отколкото във вътрешността на страната, поради редуващите се движения на морския бриз от морето към сушата и обратно, които ритмично освежават въздуха.
Морето край Ахтопол е чисто от механични и химични отпадъци. Солеността на водата е 16 промила. Температурата на морската вода през юли и август достига до 24 – 25° C. Тя е приятна за къпане до месец октомври, което дава възможност за удължаване на курортния сезон.
Плажната ивица на град Ахтопол е покрита със ситен пясък и е дълга 2 км. Морското дъно пред плажната ивица е полегато и почти равно. Предлагат се всички удобства на съвременния плаж – атрактивни развлечения, заведения за хранене и други плажни разнообразия.
Разчитайки на природните дадености, Ахтопол все повече се оформя като модерен курортен център. Обновяването на курортно – туристическата инфраструктура на града, изграждането на нови кокетни къщи и заведения за хранене дава самочувствие на жителите му и увереност, че туризмът и занапред ще бъде най-развивания отрасъл.
Корабоплаването и морският транспорт от хилядолетия са свързвали Ахтопол с черноморските и средиземноморските страни и пристанища. Дълбок, удобен и добре защитен в миналото, ахтополският залив е удобно място за приставане и обслужване на тогавашните ветроходи.
С годините, в резултат на рушителната дейност на морето и ерозията североизточният бряг е разрушен и наносите запълват най-удобната част за пристан в залива. В днешно време поредицата от твърди скали представляват естествен вълнолом. Пристанът е изместен на юг и древният мост е заменен с железобетонен.
Благодарение на пристанището и търговията градът неведнъж е бил икономически и културно развит, а неговите богатства са причина често да бъде превземан, ограбван и разоряван. И винаги благодарение на морето, пристанището и трудолюбивите жители, Ахтопол възкръсвал и славата му се разнасяла далеч по света. До 1913 г. в ахтополското пристанище домували до 45-50 кораба, платноходи и много рибарски лодки. Сега в пристанището влизат и излизат само рибарски лодки, които през зимата се изтеглят на брега.
Ахтопол е едно от най-добрите места за почивка по родното Черноморие. Той е смесица от красота и удобство, с едни от най-привлекателните условия за туристите. Градът все още може да предложи спокойствие в някои свой части, а това никак не е малко!