Камен бряг
Село Камен Бряг и скалистия морски бряг пред него е притегателно място на поклонниците на девствената природна красота, които всяко лято се стичат тук, за да посрещнат първия Юлски изгрев. Самото село, което се намира на морския бряг по средата между Шабла и Каварна впечатлява със своите спретнати и чисти, уютни селски къщи. Пред тях се простират зелените чардаци на лозниците, а окото на посетителя се радва на китните и подредени цветни градини. Камен бряг е известно и с гъстото домашно вино и ракия, с дъх на билки и смокини.
На брега пред селото се разкрива приказната панорама като погледа стига на километри на север и на юг. Гледката е невероятна. Местността “Огънчето” е изключително популярна сред любителите на рок и хипи-културата в България. Камен бряг отдавна неразривно е свързан с “децата на слънцето” и празника Джулай морнинг. Самата местност е получила названието си благодарение на изоставен стар сондаж за природен газ, от който вече половин век излиза пламък.
Денят в Камен бряг може да се окаже много къс, ако се увличате от риболов, подводен спорт, алпинизъм, или ако се интересувате от археология. Усещането за хармония между човек и природа тук е пълно.
Националният археологически резерват “Яйлата”
На 2 км южно от Камен Бряг и на 18 км североизточно от Каварна се намира Националният археологически резерват “Яйлата” – приморска тераса с площ 300 декара (45,3 хектара), отделена от морето с 50-60 метрови скални масиви. Тя е обитавана от хората в продължение на около седем хилядолетия. Тук са живели траки, римляни, гърци, славяни и прабългари.
Тук се намира пещерен “град” от 101 “жилища”, заселени още през V хилядолетие пр.Хр. Три некропола (фамилни гробници) от III – V век са издълбани в скалите. Некропол №1 е възникнал около издялано светилище, обърнато към изгряващото слънце. В северната част на “Голямата Яйла” се намира малка ранно византийска крепост, изградена в края на V век. Частично са запазени четири кули и една кула-порта. От античността са съхранени още светилище, жертвени камъни, винарни, четири вкопани гробници и други. През средновековието пещерите са използвани като манастирски комплекс. По стените на някои от тях личат прабългарски знаци – руни, кръстове и каменни икони.
Местността “Яйлата” е обявена за археологически резерват с решение на Министерски Съвет през 1989год. Той обхваща сравнително голяма площ от бреговата ивица, започваща северно от село Камен Бряг и достигаща на юг до курорта “Русалка”, както и морската ивица с широчина 500 метра по протежение на брега. На територията на археологическия комплекс се намират многобройни паметници, принадлежащи на различни исторически епохи, от VI хилядолетие пр.н.-е. до средата на XI век. Редовните археологически разкопки водят своето начало от 1980 год., като усилията бяха насочени главно към проучване на ранно византийската крепост, некрополите от скални гробници, пещерните комплекси.
Не по-малко значими са и останките под вода в акваторията на резерват Калиакра. Огромната дъга на залива на Калиакра е една единствена защита от северните и източните ветрове на корабите от най-древно време и естествен пристан за извършване на товари-разтоварни работи. Освен това следи от приставане на кораби има и на Русалка и на Яйлата.
От морското дъно са извадени каменни котви, каменни щокове от каменно-дървени котви, части от оловни котви, железни котви и разнообразен керамичен материал. В залива на Калиакра през 1791 година руската флота начело с адмирал Ушаков нанася поражение на турския флот, при което потъват много кораби. При хвърляне на мрежи от рибари в шелфа около Калиакра до 60 метра дълбочина се е попаднало на останки от антични и средновековни кораби. Всичко това доказва, че акваторията около Яйлата е с културни останки.
Името “Яйла” е от тюрски произход и на български означава “високо пасище”.
Легендата разказва, че на Яйлата прекарал последните си дни римският поет Овидий, заточен в град Томи (дн. Кюстенджа) от император Август. Приятелите му го измъкнали от град Томи с кораб.Овидий се приютил в залива на Яйлата и бил укрит от местното население.
Крепостта
В северната част на равнинната тераса, т.н. Голяма Яйла, се намира малка крепост. Мястото, където е построена, леко доминира над околния терен, отделено е от север и изток от морето с отвесни с височина над 20 метра скални масиви. Това е наложило изграждането на отбранителни крепостни стени само от запад и юг. Последните са широки 2,60 метра и са с обща дължина 130 метра. С фронт към сушата пред западната стена се издават четири плътни кули, а в източния край на южната стена е била разположена портата на крепостта. Лицата на отбранителните съоръжения са прецизно изградени от плътно прилепени един към друг каменни дялани блокове, които на отделни места достигат дължина до 2,00 метра и широчина до 0,70 метра. От вътре, прилепени до крепостните стени да построени три добре запазени, еднораменни стълби. Те са разположени така, че са давали възможност за бързо и безпрепятствено придвижване на бранителите до платформата на стените и кулите. Във вътрешността на укрепителното селище е разкопана неголяма по размер площ. Разкрита е част от главната улица, водеща от входа до центъра на крепостта и една голяма сграда, която вероятно е служела като караулно посещение. Интерес представлява прилепеното към една от постройките каменно стълбище, което показва, че тя се е издигала на два етажа.
More:
Новата година безусловно е най-чаканият и любим празник на м...
Туристи плащат по 80 щатски долара за нощувка в хотел „Алкат...
На 19 август 1991 г. група хардлайнери в КПСС и спец службит...